Tadeusz Daszkiewicz

Noworudzianin od urodzenia, wieloletni pracownik administracji państwowej i sędzia klasy narodowej w dyscyplinie – Kolarstwo. Uczęszczał do Szkół Podstawowych nr 3 i nr 1, oraz Liceum Ogólnokształcącego. Pierwszą pracę podjął w 1966 roku w Okręgowym Zarządzie Wodnym w Opolu Oddział Kłodzko z siedzibą w Nowej Rudzie. W latach 1967-1969 ukończył Państwową Szkołę Techniczną Melioracji Wodnych w Kluczborku po czym wrócił do Nowej Rudy pełniąc funkcje kierowników budów. W roku 1973 przeszedł do pracy w Urzędzie Miasta i Gminy w Radkowie.

W roku 1987 na podstawie porozumienia stron między zakładami przeszedł do pracy w Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda” z oddelegowaniem jako trener koordynator i kierownik sekcji kolarskiej. W latach 2000-2006 pracownik Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie, Radny V kadencji 2006 - 2010.

Tadeusz Daszkiewicz były kolarz ZKS Górnik Słupiec, szkoleniowiec w GKS Piast Nowa Ruda i UKS Ryś i UKS Centrum Nowa Ruda. Wychowawca wielu pokoleń kolarzy w Nowej Rudzie między innymi członków kadry Polski juniorów i seniorów, uczestników Mistrzostw Świata: Magdaleny Zamolskiej i Pawła Szaniawskiego, Prowadzony przez niego UKS Centrum Nowa Ruda to siedmiokrotny zwycięzca klasyfikacji MTB Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. Od 1970 roku sędzia kolarski w chwili obecnej klasy narodowej. Przesędziował ponad 2.000 imprez kolarskich: w tym wielokrotnie Mistrzostwa Polski w różnych konkurencjach i kategoriach wiekowych, Ogólnopolskie Spartakiady i Olimpiady Młodzieży oraz wyścigi wieloetapowych takich jak: wielokrotnie Wyścig Pokoju w latach 1980 – 1996, Tour de Pologne w latach 1978 – 1998, Rundfard DDR w latach 1982 – 1984, Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich i wiele innych.

Czterokrotny Przewodniczący Kolegium Sędziów Okręgowego Związku Kolarskiego w Wałbrzychu. Od roku 2013 pełni piątą kadencję jako przewodniczący Dolnośląskiego Kolegium Sędziów we Wrocławiu.

W 1996 roku założył UKS Centrum i był jego długoletnim prezesem, aktywnym trenerem i działaczem. Organizator i współorganizator wielu imprez kolarskich tak zawodowych jak i masowych, i szkolnych. Wśród nich Wyścig Pokoju, Wyścig Solidarności, Międzynarodowy Etapowy Wyścig Młodzików w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Członek Zarządów Okręgowych Związków Kolarskich w Wałbrzychu i Wrocławiu. Wieloletni twórca kalendarzy sportowych MTB Dolnego Śląska, współpracujący z trenerem koordynatorem DZKol w zakresie szkolenia młodzieży MTB. Dziennikarz sportowy i spiker sportowy.

Tadeusz Daszkiewicz jest znanym i cenionym fachowcem z wieloletnim doświadczeniem zarówno jako sędzia, działacz, szkoleniowiec i jako organizator imprez sportowych w Nowej Rudzie. Był i jest wielokrotnie odznaczany w tym otrzymał: Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego. Otrzymał odznaki, wyróżnienia i medale: Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i Turystyki Województwa Wałbrzyskiego, Wojewódzkiej Komisji Polskiego Związku Kolarskiego w konkursie „Wzorowy Sędzia Wychowawca Dzieci i Młodzieży” i Wojewody Wałbrzyskiego za Upowszechnianie Kultury Fizycznej w województwie wałbrzyskim oraz Złotą Odznakę Zarządu Wojewódzkiej Federacji Sportu we Wrocławiu „Za Zasługi dla WFS Wrocław”. zainteresowany kształtowaniem postaw dzieci i młodzieży poprzez etykę, sport i edukację, oraz rozwojem kultury fizycznej i sportu w naszym mieście. Jest człowiekiem godnym do naśladowania, wzorem uczciwości i rzetelnej pracy, jest ceniony przez młodzież, rodziców i szkołę.