Franz Eckert

Urodził się 5 kwietnia 1852 roku w Nowej Rudzie (wówczas Neurode) w rodzinie urzędnika sądowego. Tu zamieszkiwał w domu przy ulicy Kirchenstrasse 115/116 (obecnie ul. Kościelna). Rodzice dostrzegając zdradzany od najmłodszych lat talent muzyczny posłali go do konserwatorium we Wrocławiu, a następnie w Dreźnie. Karierę zawodową rozpoczął jako muzyk wojskowy w Nysie, szybko jednka przeniósł się do Wilhelmshaven, gdzie został kapelmistrzem marynarki wojennej. Akurat szukano tam muzyka dla marynarki japońskiej i wybrano Eckerta.

W ten sposób 27-letni muzyk znalazł się w Tokio, gdzie objął najpierw posadę kapelmistrza cesarskiej marynarki wojennej, a następnie przeszedł do departamentu muzyki klasycznej ministerstwa domu i dworu cesarskiego. Założył orkiestrę dworu cesarskiego w Tokio. Wydał nawet śpiewnik dla japońskich szkół. Skomponował też na pogrzeb matki cesarza pieśń „Kanashimi no kiwami” (Niezmierzony ból), która do dziś jest okazjonalnie wykonywana na dworze cesarskim. W 1880 roku japońskie ministerstwo marynarki wojennej zleciło Eckertowi skomponowanie hymnu narodowego. Muzyk wybrał melodię japońską napisaną przez Hayashiego Hiromoriego na tradycyjne instrumenty japońskie, którą zaaranżował i rozbudował brzmieniowo do gry na instrumentach europejskich. Premiera hymnu miała miejsce 3 listopada 1880 roku z okazji urodzin cesarza Mutsuhito. Ostatecznie słowa i melodię zaakceptowano w 1888 r. Eckert zaś w 1889 r. z przyczyn zdrowotnych wrócił do Niemiec, ale już dwa lata później znów wyjechał, tym razem do Korei, by powtórzyć sukces japoński. Założył tam orkiestrę i napisał hymn, za który otrzymał od cesarza order zasługi Tai Keuk III klasy. Hymn koreański jednkaże grano tylko do 1910 roku, ale po aneksji Korei przez Japonię zastąpił go japoński hymn Eckerta. Obecny hymn Korei nie ma związku z hymnem Eckerta, wyszedł spod pióra koreańskiego kompozytora Ahn Iktae. Franz Eckert zmarł w wyniku choroby nowotworowej 8 sierpnia 1916 roku w Seulu i tam został pochowany na cmentarzu dla obcokrajowców.