Spotkanie z górnikami

Dnia 08.12.2010r. w MOK-u w Nowej Rudzie odbyło się spotkanie z górnikami, zorganizowane z inicjatywy radnych Młodzieżowej Rady Miasta pod opieką koordynatora MRM- p. J. Wójcik. Celem spotkania było zapoznanie się z tradycjami górniczymi, zdobycie wiedzy i informacji na temat funkcjonowania i organizacji pracy w Kopalni Węgla Kamiennego ,,Nowa Ruda”. Adresatami spotkania byli uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką wychowawców p. M. Szuber i p. A. Chalcarz oraz uczniowie klasy 3b z Gimnazjum nr1 w Nowej Rudzie. Z ramienia Urzędu Miasta obecny był Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Spraw Społecznych p. L. Wójcik.

O swoim życiu górnika opowiadali nam p. Ryszard Król, p. Janusz Krawczyszyn oraz p. Jan Pesta, którzy kolejno przepracowali 25,27 i 26 lat w kopalni w Słupcu. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem zaproszonych gości przez prowadzących Grzegorza Sudoła oraz Weronikę Szałęgę- radnych, uczniów Gimnazjum nr2.

Na początku spotkania można było wyczuć napięcie i ekscytację uczniów , jednakże po kilku minutach atmosfera przemieniła się w bardzo przyjacielską i pozytywną. Dzięki temu wydarzeniu dowiedzieliśmy się np. jak wygląda wydobycie węgla, z ilu etapów się składa, czego każdy etap dotyczy, nie licząc wielu ciekawostek, które potrafiły pozytywnie zadziwić. Spotkanie trwało ok. półtorej godziny. Można było zauważyć, że młodszych kolegów, opowieści zafascynowały, a dało się to dostrzec chociażby po dużej ilości pytań skierowanych w stronę górników. Na koniec, uczniowie wręczyli kwiaty i upominki w formie plakatów, złożono podziękowania. Pomimo zakończonego już spotkania wielu uczniów zostało, aby osobiście porozmawiać z górnikami, zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz przyjrzeć się górniczemu wyposażeniu.