Uwaga - MENINGOKOKI

Sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowch, niedosłyszenie czy niedowład kończyn to najczęstsze skutki działania groźnej bakterii – meningokoka.

Jak dochodzi do zakażenia? Do zakażenia może dojść na skutek kontaktu z osobą chorą lub z bezobjawowym nosicielem. Przenoszenie meningokoków odbywa się podobnie jak w przypadku wielu infekcji:

• drogą kropelkową, podczas kaszlu lub kichania,
  • przez bezpośredni kontakt z wydzieliną dróg oddechowych chorego (np. pocałunek),
  • pośrednio, np. poprzez picie ze wspólnego naczynia, wspólne jedzenie jabłka itp.,
  • poprzez wspólne palenie jednego papierosa.

Meningokoki nie przeżywają poza organizmem człowieka, więc nie można się zarazić np. na basenie lub przebywając w jednym budynku. Zachorowania wywołane przez meningokoki występują najczęściej zimą i na wiosnę. W tym okresie dochodzi do masowych infekcji górnych dróg oddechowych i zarazki przenoszą się w trakcie kichania lub kaszlu. Meningokoki żyją w jamie nosowo-gardłowej. Jedynym nosicielem jest człowiek. Około 5 -10% zdrowych ludzi jest nosicielami meningokoków. Źródłem zakażenia może być zarówno osoba chora, jak i zdrowy nosiciel. Ryzyko infekcji wzrasta w zbiorowiskach ludzkich, np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, schroniskach młodzieżowych, internatach, akademikach lub koszarach, ponieważ w takich warunkach ułatwione jest przenoszenie się zarazków poprzez bliski kontakt. Sprzyja to również powstawaniu ognisk epidemicznych.

Objawy choroby

Diagnozowanie schorzeń meningokokowych jest trudne, ponieważ ich pierwsze objawy nie różnią się istotnie od pierwszych oznak grypy. Po okresie wylęgania, który trwa od 2 do 7 dni (zazwyczaj mniej niż 4 dni), zaczyna się inwazyjna choroba meningokokowa z towarzyszącymi jej objawami ogólnymi, takimi jak wysoka gorączka, bóle głowy i kończyn, a u niemowląt: wymioty, przeraźliwy krzyk i brak apetytu. Następnie bóle głowy i gorączka nasilają się. Chory nie może swobodnie poruszać głową w przód i w tył (sztywność karku). Występują odrętwienie, oszołomienie, zakłócenia świadomości aż do śpiączki włącznie. Nadwrażliwość na światło i plamy na skórze, które nie ustępują pod naciskiem lub czerwone, punktowe krwawienia skóry to dalsze objawy choroby meningokokowej. W powolnym przebiegu chorobę można leczyć antybiotykami. Leczenie musi jednak być rozpoczęte jak najszybciej, aby można było zapobiec trwałym powikłaniom. W szybkim przebiegu choroby meningokokowej często choremu nie można już pomóc.

Najważniejsze sposoby zabezpieczenia się przed zachorowaniem

1. Zaszczep się - należy jednak pamiętać, iż szczepionka zabezpiecza tylko przed zakażeniem meningokokami grupy C, a nie zabezpiecza przed zakażeniem grupą B. Szczepionkę można podawać osobom od 2 miesiąca życia. Powyżej 12 miesiąca życia podaje się 1 dawkę szczepionki. O szczepieniu decyduje lekarz rodzinny;
  2. Unikaj bliskich kontaktów z osobami przeziębionymi i zakatarzonymi;
  3. Zachowuj podstawowe zasady higieny osobistej;
  4. Ograniczaj bezpośrednie kontakty z innymi osobami (np. pocałunki);
  5. Nie pij ze wspólnych naczyń, butelek, puszek;
  6. Nie jedz z innymi tej samej kanapki, jabłka, ciastka itp.;
  7. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.

W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.